Projekty
Canisterapie
Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou
přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o
tom, že úsměv léčí, není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi
lidem přináší. Canisterapie může mít formu individuální nebo kolektivní.
Využívá se různých druhů plemen s průkazem původu, ale i bez něj.
Canisterapie přispívá také k rozvoji jemné a hrubé motoriky, podněcuje verbální a neverbální komunikaci, orientaci v prostoru, zvyšuje motivaci podílet se na vlastním léčebném procesu. Prostřednictvím canisterapie dochází k nácviku koncentrace a zvýšení pozornosti, rozvoji sociálního cítění, zlepšení kvality života.
Canisterapie v Domově důchodců Dobrá Voda
Canisterapie je v Domově důchodců Dobrá Voda realizována Výcvikovým
canisterapeutickým sdružením Hafík Třeboň, a tak je tato stránka věnována
především krátkému představení tohoto sdružení a jeho činnosti.
Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík, z. s. vzniklo v lednu roku 2001 v Třeboni jako výcvikové canisterapeutické sdružení, které se zabývá výukou trenérů pro výcvik terapeutických psů, výcvikem canisterapeutických týmů a především praktikováním odborné canisterapie a felinoterapie. Podnětem k založení sdružení se stala především potřeba zavedení profesionálně prováděné canisterapie v České republice. Od roku 2008 je o.s. Hafík akreditovaným dobrovolnickým centrem.
Hlavním posláním této dlouhodobé akreditované dobrovolnické služby je pomoc osobám se zdravotním postižením, seniorům a pomoc při péči o mládež na území ČR.
Základními cíli tohoto sdružení je provádění canisterapie jako jedné z metod podpory psychosociálního zdraví lidí všech věkových kategorií. Dále se zabývá realizací prožitkových aktivit se zaměřením na canisterapii, provádění edukačně - preventivní a poradenské činnosti, v neposlední řadě se sdružení zabývá poskytováním odborných informací všem zájemcům o canisterapii a felinoterapii (pořádání seminářů, přednášek, aj.). Dobrovolníci sdružení Hafík, z. s. působí v Jihočeském, Středočeském a Plzeňském kraji. Jedná se především o zařízení sociální péče, školy a školská zařízení, domovy pro seniory a další.
Uživatele Domova důchodců Dobrá Voda navštěvuje pravidelně každý týden za účelem realizace canisterapie 1 canisterapeutický tým (otestovaný pes + dobrovolník). Jak může být canisterapie (cílený kontakt mezi seniorem a terapeutickým psem) pro uživatele Domova prospěšná? Problémy uživatelů mohou mít různý charakter - zdravotní obtíže, změny týkající se kvality života, problémy s adaptací, pocity smutku a osamění aj. Pes se ukázal jako vhodný motivační a aktivizační prvek, který zkvalitňuje uživatelům Domova jejich život.